Wyszukiwarki internetowe

2011-07-15 22:30

Jaki jest kluczowy cel wyszukiwarki internetowej? Odpowiedź jest naturalna. Jej zadaniem jest uproszczenie znajdowania wiadomości w sieci użytkownikowi. Gdy zechce się wykryć dane na wiadomy temat, wpisuje się zadowalającą frazę w wyszukiwarce, a ona zwraca nam najwybitniej odpowiadające wyniki.

 

Historia wyszukiwarek jest tak długa, jak sam Internet. Pierwotną tego typu aplikacją jest powstały w 1990 roku Archie. Było to bardzo proste wyszukiwanie, wyniki były uaktualniane przeciętnie raz na miesiąc.

Pierwszą liczącą się wyszukiwarką była powstała w 1994 roku Yahoo! Algorytm szukający zjednoczony był z serwisem internetowym, co przełożyło się na olbrzymią popularność witryny. Przez wiele lat była liderem na rynku, jej unikat był precedensem na skalę światową, jeśli porównać sumę użytkowników do dzisiejszych realiów, był to serwis objętości Facebooka. Do dziś serwis ten ma miliony użytkowników, chociaż były połysk już zdążył zgasnąć.

 

Alternatywą dla wyszukiwarki Yahoo! była AltaVista. Jej największym przymiotem było to, że o wiele pospieszniej oddawała wyniki i według wielu były one bardziej adekwatne. Niestety po pojawieniu się rzeczywistego kolosa na rynku wyszukiwarek, praktycznie całkowicie podupadła i dzisiaj niewiele osób ją kojarzy.

 

Kim był kolos wzmiankowany w poprzednim akapicie? Mowa naturalnie o Google, największej potędze dzisiejszego Internetu. Zmienione nastawienie do wyszukiwania a także łatwy interfejs i nietuzinkowa szybkość oddawania wyników sprawiły, że strona w kilkanaście lat została liderem na rynku i do dzisiaj nikt nie zrzucił jej z piedestału.