Wyszukiwarka Google

2011-07-15 22:23

Wyszukiwarka Google została stworzona w 1996 roku w ramach pomysłu studenckiego przez Amerykanina Larry’ego Page’a i Rosjanina Siergieja Brina. Nazwa wzięła się od liczby „googol” czyli jedynki i setki zer. Psota głosi, że tak miała się początkowo zwać strona, ale Brin źle zapisał nazwę i stąd wzięło się Google. Nazwa miała być parabolą założeń firmy do zindeksowania wszystkich witryn znajdujących się w Internecie. Firma Google Inc. została założona dopiero w 1998 roku. 

 

Wyszukiwarka Google opiera się na oryginalnym sposobie analizy słów kluczowych. Mowa o algorytmie BackRub, który zmienił w przyszłości nazwę na PageRank. Co wyróżnia ich metodę wyszukiwania witryn internetowych od konkurencyjnych algorytmów? Boty indeksujące Google oparte są na testowaniu zależności między pojedynczymi witrynami internetowymi. W ten sposób stworzono jakby kolosalną pajęczynę powiązań. Im więcej witryn linkuje do danego rezaltatu, tym jest on trafniejszy. W ten sposób wyszukiwarka zwraca najtrafniejsze rezultaty. U konkurencji śledzono tylko częstość występowania testowanej frazy w serwisie, więc spamerzy bardzo szybko potrafili zwieść algorytmy wyszukujące.

 

Wyszukiwarka Google okazała się kolosalnym triumfem, dziś nikt nie wyobraża sobie operowania sieci bez niej. Dla wielu Google to wręcz synonim Internetu, a w języku kolokwialnym wytworzył się nawet czasownik „googlować” nazywający wyszukiwanie dane frazy w Internecie. Dzisiaj Google kontroluje prawie 80% rynku wyszukiwarek i jest faktycznie monopolistą. Oblicza się, że w Polsce liczba ta sięga 95%.