Reklamy konteskstowe

2011-07-15 22:00

Podczas zwiedzania internetu łatwo potrafimy zanotować, że w wielu serwisach reklamy są dopasowane do esencji wpisu. Pomińmy słynne wpadki, gdy przy newsach o katastrofach samolotu proponowane są tanie bilety lotnicze. Zajmiemy się istotą działania takiej reklamy. 

Opisany wyżej rodzaj ogłoszenia ma swoją kategorię, jest to reklama kontekstowa. Reguła jej operowania jest niezwykle prosta. Klient zamawiając reklamę tworzy jej treść jak również skład, reguluje potem spis słów kluczowych. Gdy którekolwiek z nich pojawia się w artykule, wyświetlana zostanie wiadoma reklama.

Są różnorakie metody płatności za takie ogłoszenie. Czasem kontrahent płaci za samo pokazanie reklamy, lecz o wiele częściej wykorzystuje się metodę płatności za każde wejście internauty w odsyłacz.

 

Bardzo rzadko używanie reklamy kontekstowej jest skutkiem umowy między reklamodawcami a właścicielami serwisów, na których są umiejscowione. Zazwyczaj zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, w których każdy może wykupić obszary reklamowe na określone frazy jak również każdy kierujący serwis internetowy może zgłosić gotowość sprzedaży miejsca reklamowego. Jak wygląda rozliczanie się z profitów? Reklamodawca płaci przedsiębiorstwu świadczącej usługę reklam kontekstowych za wszelkie kliknięcie w reklamę, a ten dzieli się profitami z posiadaczami witryny, na której ogłoszenie jest umiejscowione.

 

Najpotężniejszą przedsiębiorstwem parająca się sprzedażą reklam kontekstowych jest Google, świadczy ona usługę Google AdSense. Rachuje się, że obecnie monitoruje około 25% całego rynku reklamy w Internecie.