Pozycjonowanie przez Facebooka

2011-07-19 14:37

 Social Media to nic innego, jak jedynie różnego rodzaju postępowania, mające miejsce na płaszczyźnie jaką są serwisy społecznościowe. Zyskującym prawdopodobnie największą renome niedawno, serwisem tego typu, jest Facebook. A czym w takim razie jest Social SEO? Social SEO to z kolei działania mające na celu odpowiednie wypozycjonowanie konkretnego portalu internetowego, jednak z uwzględnieniem działań prowadzonych na sferze wspomnianych serwisów społecznościowych. Tylko jak w praktyce odbywają się tego rodzaju postępowania? Czy egzystują sprawdzone sposoby, na wypozycjonowanie strony przez… Facebooka?


Pozycjonowanie stron z uwzględnieniem zasad Social SEO, opiera się w dużej mierze nie tyle na działaniu samych serwisów społecznościowych (albowiem jeszcze do niedawna trwała zagorzała dyskusja na temat tego, czy tego rodzaju portale mają ogólnie rzecz biorąc jakikolwiek wpływ na pozycjonowanie stron www), ile na zdobywaniu linka za pomocą reklamy portalu internetowego w sieci, poprzez angażowanie w takie działania innych, aktywnych użytkowników. Dla przykładu: dobrze, jeżeli już witryna internetowa danego przedsiębiorstwa/spółki jest równocześnie w posiadaniu własnego profilu na np Facebook’u czy też Twitterze.

 

Dzięki takiemu rozwiązaniu, dysponent profilu ma możliwość wypromować swoje przedsiębiorstwo wrzucając na jego tablicę kolejne, ciekawe, a w niektórych wypadkach dosłownie nieco kontrowersyjne posty, linki do filmików czy także innego rodzaju wpisy. Przez swoje działanie angażuje on w profil marki także pozostałych użytkowników. I chociaż nadal dyskutuje się na zagadnienie wpływu linków uzyskiwanych z serwisów społecznościowych, na pozycję witryny www w wyszukiwarce, to jednakże dzięki wspomnianym serwisom, możemy zdobywać wskaźniki adresów www prowadzące do naszego serwisu na wortalach podstawowych innych, powiązanych tematycznie stron internetowych. Czy jednak takie działanie w praktyce nie będzie oznaczać konieczności „lubienia” (czyli kliknięcia w znaczek „uwielbiam to” przykładowo Facebooku) naszej konkurencji? Niekoniecznie, ponieważ z równie sporą dozą prawdopodobieństwa możemy zwyczajnie „polubić” strony serwisów zbliżonych do naszej, aktualnie prowadzonej działalności w branży, jednakże nie stanowiącej dla naszej spółki bezpośredniej konkurencji.

Promocja za pomocą Social SEO nie oznacza więc zdobywania linka, jako takiego, a jedynie upowszechnienie serwisu internetowego w globalnej sieci Internet czy dosłownie w pewnym sensie, „marketing szeptany”.