Google AdSense

2011-07-15 16:00

Linki sponsorowane stały się niezwykle atrakcyjną odmianą reklamy w ostatnich latach. Ewentualność umiejscowienia prywatnej reklamy w wynikach wyszukiwania tak, że jej esencja jest mocno związana z frazą wyszukiwaną przez użytkownika, stała się niesamowicie interesująca dla przedsiębiorców. Firma Google postanowiła jednakże posunąć się o krok dalej, tak właśnie utworzono Google AdSense.

 

Google AdWords połączone z AdSense umieszcza ogłoszenia nie tylko w wynikach wyszukiwania Google, ale również na witrynach osób współdziałających z korporacją. Pozwolę sobie przytoczyć przypadek upraszczający zrozumienie zasady operowania usługi. Dajmy na to, że serwis internetowy współpracujący z Google AdSense zamieszcza tekst, w którym parę razy pada wyrażenie „zegarek”. Boty Google wyłapują to i zamieszczają adekwatną reklamę w wykupionym obszarze. Za każde kliknięcie w odnośnik osoba wykupująca reklamę płaci Google, które potem część dochodu przekazuje właścicielowi strony internetowej.

 

Wielu początkujących blogerów korzysta z usług Google AdSense, gdyż zainteresowanie ich witryną jest za małe, aby ktoś raczył bezpośrednio wykupywać na niej miejsce reklamowe. Google nie robi tego kłopotu, bowiem i tak płaci od poszczególnego kliknięcia w reklamę trafną do sensu notki.

 

Niestety, Google AdSense ma również swoje minusy. Osoba pozwalająca lokować reklamy na swojej stronie może usiłować sama nabijać im wyświetleń, żeby zwiększyć swój zysk. Traci na tym kontrahent umieszczający reklamę. Na szczęście w ostatnich latach Google bardzo zaostrzyło kontrolę kliknięć w reklamy, powiększyło w ten sposób odsetek wykrywania krętaczy.