Efektywność na miere złota.

2011-07-19 14:43

W wypadku różnego rodzaju działań promocyjnych, potencjalny kontrahent agencji działającej w branży reklamy i zamawiający tego rodzaju usługę, przyzwyczajony bywa do ponoszenia opłaty już za samo przygotowanie konkretnego pokazu reklamowego. W tak zaistniałych okolicznościach z reguły nikogo w agencji nie będzie obchodziło to, jaką wymierną korzyść otrzyma jednostka zamawiająca wspomnianą usługę. Jednak do czasu. Właśnie na rynku są już bowiem osiągalne tak zwane kampanie efektywnościowe, oferowane poprzez całkowicie specjalistyczne interaktywne agencje reklamowe nakręcone nie tyle na własną korzyść, ile na realnie uzyskiwany efekt biznesowy spływający wprost do kieszeni zamawiającego usługę, kontrahenta. Na jakich zatem regułach działają kampanie efektywnościowe i czym się wyróżnia ten rodzaj działań przeprowadzanych w sieci Internet?

Kampanie efektywnościowe charakteryzuje głównie model rozliczeniowy. Opłata ponoszona poprzez nabywcę agencji uzależniona jest zatem nie od ilości odsłon (jak dzieje się to w wypadku reklamy displayowej), ale za zdobycie konkretnego, zaplanowanego przed przystąpieniem do działań, efektu. Zaplanowanym efektem może zatem być na przykład przekierowanie klienta na wskazaną witrynę www, wypełnienie poprzez internautę formularza kontaktowego, skopiowanie danego pliku lub także – co ma miejsce z reguły w przypadku usługi, której zamawiający prowadzi swój sklep internetowy - kupno faworyzowanego artykułu. Jeśli zaś chodzi o algorytmy rozliczeniowe to charakteryzuje się trzy, najpopularniejsze modle opłaty: model CPC (cost per click), w którym zapłata uzależniona jest od kliknięcia klienta w określony format reklamowy, model CPA (cost per action), przy którym zapłata zależy od wykonanej, zakontraktowanej przedtem akcji (np kupno oferowanego towaru czy również dokonanie rejestracji na wskazanej stronie) oraz dodatkowo model CPL (cost per lead) gdzie stawka uzależniony jest od na przykład, pozostawienia przez użytkownika własnych danych osobowych, co ma z reguły miejsce w wypadku wypełniania poprzez internautę formularza kontaktowego.

Kampanie efektywnościowe mają dużo zalet. Reklamodawca nie ryzykuje zbyt wiele, ponieważ tak czy siak zapłata, jaką ponosi uzależniona jest od pozyskanego rezultatu. W dodatku otrzymuje on sposobność szczegółowego pomiaru uzyskanych rezultatów kampanii i – chociaż dociera do dużej ilości użytkowników – to i tak płaci tylko za te osoby, które dokonały założone przez niego cele.